Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Навесні цього року в російській офіційній пресі прокотилася хвиля публікацій щодо подальшого розвитку туризму у Криму. До промоції нового «суб'єкта Федерації» долучилися такі, на перший погляд, поважні установи, як Торговельно-Промислова Палата, Ростуризм, Російське військово-історичне товариство, Міністерство культури... Утім, тональність їхніх заяв, виступів та коментарів оригінальністю не відрізняється: мовляв, цього сезону на Крим чекає туристичний бум (щось подібне ми вже чули одразу після окупації півострова – Ред.), що в російських регіонах, а відтак і в украденому в України Криму, відкриваються нові готелі, оновлюється туристична інфраструктура, прокладаються нові маршрути. Тим, хто має хоч найменше уявлення про туристичну індустрію, читати таке просто смішно, проте подібна «інформація», а точніше, пропаганда, виготовляється й розповсюджується не для фахівців.

Туристичний «розквіт» по-російському
Утім, фахівці турбізнесу також долучилися до вихваляння «російського» Криму та озвучення наполеонівських планів перетворення окупованого півострова на туристичний Клондайк. Так, прес-секретар Ростуризму Ірина Щеголькова повідомила («Російська газета», 4 березня 2015 р.), що кілька великих російських тур-операторів планують в сезоні-2015 поставити авіаційні чартери до Сімферополя та Сочі, й на це вже погодилися деякі авіакомпанії. Утім, назв ані авіакомпаній, ані ту-роператорів чиновниця не навела.
Прем'єр-міністр Росії Дмітрій Медвєдєв на одній з нарад в окупованому Криму пообіцяв подвоїти кількість авіарейсів на півострів, для чого передбачається розширити термінали Сімферопольського аеропорту, а також потроїти пропускну здатність Керченської поромної переправи. (Утім, на тій самій нараді «Ведмежатко», або «Айфоня» – так називають Мєдвєдєва у Росії за його пристрасть до виробів американської компанії Apple – пообіцяв цього року «підтягнути врожайність сільськогосподарських культур на півострові хоча б до рівня Північної Росії». Це демонструє рівень компетентності як російського прем'єра, так і тамтешніх журналістів та редакторів – Ред.). А посаджений окупантами кримський гауляйтер Сергій Аксьонов (він же – кримінальний злочинець на прізвисько «Гоблін») вважає, що цього року повітряним шляхом до Криму прибуде близько 3.5 млн. туристів. «Міністр туризму» Криму Олена Юрченко прогнозує туристичний потік на півострів протягом нинішнього сезону в кількості не менше 4.3 млн. осіб.
Утім, та ж сама «Російська газета» (у номері від 24 квітня) зізнається, що деякі «націоналізовані» (читай – украдені у законних власників – Ред.) оздоровниці мають проблеми із пошуком відпочивальників. «Минулого року їх завантажили за допомогою федерального бюджету, з якого було виділено кошти на відпочинок пільгових категорій, проте так не може тривати вічно» – констатує автор статті та робить висновок, що означені оздоровниці мають стати комерційними та шукати для себе «інвесторів». У перекладі з російсько-пропагандистських штампів на зрозумілу кожному мову це означає ліквідація вкраденого та перепродаж землі у прибережній зоні для будівництва «дач» для московських олігархів, або ж і чергового палацу Путіна, що, як відомо, відзначається нездоровим потягом до колекціонування елітних резиденцій.

Натовпи невидимих туристів
Як би там не було, імперська пропаганда трубить про майбутні успіхи у завантаженні кримських оздоровниць за допомогою російських туроператорів. Які, утім, вже зараз виявляються «пшиком». Так, у тому ж таки номері «Російської газети» від 24 квітня директор кримської філії відомого туроператора «Бібліо Глобус» заявила, що вже наприкінці квітня вони збираються зустрічати перші літаки авіакомпанії «Трансаеро», яка «готова забезпечити наших туристів будь-якою кількістю місць». Що ж, чи прилетіли насправді «наприкінці квітня» туристи до Криму, можна судити з оцього відео https://youtu.be/IThncd-xOGs, знятого на Нижній дорозі Великої Ялти (тобто у місцях максимального скупчення санаторіїв) у розпал дня 1 травня 2015 року.
Щоправда, такими «нестиковками» російські пропагандисти не переймаються. А місцеві туропе-ратори просто змушені публічно повторювати заготовлені для них агітки – інакше в умовах окупаційного режиму з бізнесом доведеться попрощатися. Та й то добре, якщо тільки з бізнесом, а не зі свободою. І ось вже «керівник» туроператора Coral Travel Дмітрій Перунов (прізвище взяте у лапки через те, що у статті не наводиться точна назва посади гаспадіна Перунова) заявляє, що збирається привезти протягом сезону до Криму близько 50 тисяч туристів. А генеральний директор кримського туроператора «Алеан» Дмітрій Попов (тут вже без усяких лапок – Ред.) зазначає, що порівняно з 1 кварталом 2013 року попит на путівки до Криму збільшився у 2.7 рази, що є дуже позитивним показником. Можливо, це й так, проте нагадаємо, що 1 квартал – це місяці 3 січня по березень, коли 99% кримських оздоровниць навіть у мирний час стояли порожніми або закритими. Отже, якщо нуль помножити чи на 2.7, чи на мільйон – вийде той самий нуль. Та гаспадін Попов на сторінках «Российской газеты» вам цього не скаже.

Гостинність по-окупантському
Реальну картину того, що насправді відбувається в туристичному секторі окупованого Криму, 4 травня мимоволі повідала якась Юлія Демидова, що, відповідно до її сторінки в соціальній мережі Facebook, працює в комітеті з туризму Торговельно-Промислової палати Криму. Її повідомлення гідне того, щоб опублікувати його повністю.
Одного цього повідомлення досить, щоб обнулити не тільки пакетний турпотік до Криму, але й будь-які його перспективи. Бо ж уявіть собі: до якогось 5-зіркового комплексу в Антальї прибуває група туристів, а їй кажуть: «Вибачте, ми ваші номери вже продали. Можемо лише посприяти в пошуку місць у сусідніх готелях»... Скоріш за все, власники та топ-менеджери об'єкту опиняться в комфортабельній турецькій в'язниці, а сам комплекс буде оперативно продано з торгів задля погашення зобов'язань за позовами ошуканих туристів. Та в окупованому Криму є лише російське «правосуддя», тож згадані в дописі туристи, скоріш за все, не отримають жодних компенсацій, а менеджери вкраденого в українського власника готельно¬го комплексу почуватимуть себе досить комфортно.

Продавці повітря? ні, віртуальних авіаквитків!
Але російські ЗМІ про це не говорять. Замість того, вони розповідають про те, що влітку до Сімферополя буде збільшено кількість регулярних авіарейсів, зокрема й з віддалених регіонів Росії. При чому вартість квитків буде «прийнятною»: наприклад, мінімальна вартість квитка за маршрутом Уфа – Сімферо¬поль складатиме 6.5 тисяч рублів (близько 2700 грн.), а з Хабаровська – 12 тис. рублів (трохи менше 5 тис. грн. за курсом НБУ станом на 4 травня 2015 р). Зайве й говорити, що така ціна квитка не покриє навіть вартість пального на рейс – де вже тут казати про прибуток для авіакомпанії. Тому, скоріш за все, ситуація розвиватиметься за такими сценаріями:
— або квитки за наведеними цінами буде заведено у систему, проте придбати їх буде неможливо («тільки-но продали останній квиток»);
— або ж російських авіа-перевізників просто примусять возити пасажирів до окупованого Криму собі у збиток. Про якісь компенсації, зрозуміло, не йтиметь¬ся, тому авіакомпаніям доведеть¬ся дотувати такі перевезення за рахунок прибуткових (закордонних чи внутрішніх), що автоматично призведе до зростання цін на авіаквитки російських авіакомпаній та зменшення на них попиту.
Хоча, скоріш за все, буде реалізовано комбінований варіант «забезпечення» «дешевих» авіа-перевезень до Криму. Річ у тім, що в Росії щодалі більше поширюється старий радянський варіант «відпочинку» в Криму: цілі прошарки поки що платоспроможних росіян (міліціонери, ФСБшники, військовослужбовці, державні службовці різних рівнів, співробітники «оборонних» підприємств тощо) позбавляються можливості виїзду за кордон. Більше того, їм «наполегливо рекомендують» «відпочити» у Криму. А оскільки, незважаючи на пропаганду, більшість російських громадян чудово знає, чого насправді варта «туристична інфраструктура» Криму, в Росії набуває популярності «віртуальний туризм». Тобто за певну суму грошей громадянин отримує документальні свідоцтва (авіаквиток, путівку і т.п.) про те, що він «побував» у Криму. Не виключено, що авіакомпанії продаватимуть і такі «віртуальні» квитки за вказаними цінами, за якими насправді ніхто нікуди не полетить.
Отже, усі будуть задоволені: й авіакомпанії, й туристичні оператори, які отримуватимуть прибуток буквально із повітря, й кримська окупаційна влада, що матиме можливість відзвітуватися перед «центром» про небачені раніше турпотоки на півострів. Усі, крім реального турбізнесу на півострові. Але хто їх питатиме – адже #крымнаш? Чи не так?
 

назад >>>