Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Українці люблять Ізраїль та із задоволенням приїжджають до нашої держави - з метою паломництва по святих місцях, задля відпочинку, оздоровлення, щоб провідати родичів та друзів... Приїжджають, незважаючи на різке погіршення української економіки та, відповідно, зменшення доходів у валютному еквіваленті, через що звичайні туристичні послуги стали для українців набагато дорожчими.
Тим не менше, ваші громадяни таки віддають перевагу Ізраїлю перед іншими туристичними напрямками. Про це, зокрема, свідчить статистика ізраїльського Мінтуризму, яка за результатами 2014 року показала хоча й невелике (1%), але все ж таки зростання туристичних потоків із України до нашої держави. Проте цілком зрозуміло, що в нинішніх умовах українці намагаються заощадити на туристичних послугах в Ізраїлі. Звичайно, ніхто ваших співвітчизників за це не засудить, тим більше, ціни в Ізраїлі, на превеликий жаль, часто є зависокими для іноземних туристів. Що ж до співвідношення ціна/якість, то воно не завжди є найоптимальнішим у порівнянні з іноземними курортами чи туристичними центрами у третіх державах. Співробітники ізраїльської туристичної галузі чудово це розуміють та прагнуть зміни становища - з метою подальшого зростання туристичних потоків до нашої країни, у тому числі й українських туристів. Вони сподіваються, що недавно сформований уряд, зокрема, новий міністр туризму Ярів Левін, спроможуться на ділі покращити бізнес-клімат у туристичній галузі.
Отже, повторюся: у заощадженні коштів немає нічого поганого. Однак хотів би звернути увагу читачів «Українського туризму» на одну складову туристичного продукту, на якій у жодному разі економити не варто. А саме, на послугах ліцензованих гідів.
Чому я загострюю це питання? Річ у тім, що ізраїльський гід - це професіонал найвищого рівня, людина, яка отримала вищу профільну освіту, фахівець, що постійно підвищує свою кваліфікацію на спеціальних курсах. Усе це необхідні для отримання ліцензії вимоги. Отже, вартість послуг ліцензованого гіда є досить-таки високою, проте це той самий випадок, коли якість послуг повністю відповідає їхній вартості: адже за рівнем підготовки ізраїльські ліцензовані гіди вважаються одними з кращих у світі.
Однак сьогодні, коли туристичний потік до Ізраїлю з різних причин знизився, значно активізувалися різноманітні «хапери», тобто люди, які намагаються надавати послуги гідів, проте не мають ліцензії, а відтак і права займатися такою діяльністю. Серед таких «хаперів» досить часто зустрічаються водії туристичних автобусів чи таксисти, які у вільний від роботи час намагаються в такий спосіб підзаробити. Однак практика показує, що якість «послуг», що надають такі «гіди», зазвичай є, як прийнято казати, «нижче плінтуса». Часто у ролі таких «гідів» виступають мешканці палестинської автономії, які слабо володіють російською мовою (не кажучи вже про українську), відтак уся їхня «екскурсія» полягає у повторенні завчених фраз, та ще й із жахливим акцентом. Проте навіть якщо людина вільно володіє рідною мовою туриста, прослуховування десятка-другого екскурсій від професійних гідів (ситуація, характерна для водіїв чи супроводжуючих турис¬тичних автобусів) або ж читання путівників ще не робить людину професійним гідом.
Як рекламують себе подібні «екскурсоводи»? В основному на різноманітних сайтах в інтернеті, а також виконуючи роль «бомбіл» в аеропорту «Бен-Гуріон» - останнє в украй нав'язливій формі. Переконаний, що на подібних персон звертали увагу й ті, хто прилітає до київського аеропорту «Бориспіль» - у вас «бомбіл» також вистачає, от тільки вони не нав'язують пасажирам послуги екскурсоводів. А в нас це звична ситуація. От тільки ті, хто спокушається такими пропозиціями, зазвичай після того шкодує... Не так давно трапився випадок, коли ліцензований гід, яка мала зустрічати групу туристів у «Бен-Гуріоні», запізнилася на кілька хвилин на зустріч, хоча й постійно була на зв'язку зі своїми туристами. Що поробиш - у житті трапляється всяке, у тому числі й затори на ізраїльських автошляхах. Вже вибравшись із «корку», перед самим терміналом №3 ця пані дізналася, що туристи знайшли іншого «гіда», який пообіцяв провести ті ж самі екскурсії за півціни. А ввечері їй зателефонували знову, вибачилися та запропонували поновити угоду: виявилося, що «гід», якого туристи знайшли у терміналі, не знав і про половину об'єктів, які прагнули відвідати туристи, а щодо усього іншого -демонстрував знання на рівні середньої школи.
Серед не ліцензованих «гідів» трапляються різні люди: монахи, продавці, навіть шахраї. Відтак не є рідкісними випадки, коли такі «гіди» завозять туристів кудись у далечінь та вимагають з них додатковий «гонорар» за «роботу».
Та навіть якщо такий «гід» є людиною без кримінального підтексту, може щось більш-менш зв'язано розповісти своїм клієнтам, не факт, що «екскурсія» таки відбудеться: адже на заявленому об'єкті можуть у той самий момент перебувати контролери Мінтуризму, завданням яких є виявлення таких-от не ліцензованих «екскурсоводів». До речі, останнім часом, після формування нового уряду та призначення нового міністра туризму, такі перевірки почастішали.
Та все одно «хапери» та «бомбіли» усе ще знаходять «свого» клієнта. Утім, я сподіваюсь, що так довго не триватиме: наприклад, днями велика група ліцензованих гідів надіслала листа на ім'я нового міністра туризму, в якому міститься постановка проблеми та шляхи її вирішення. Не сумніваюся, що за якийсь час ініціатори отримають відповідь: політики в нашій державі намагаються реагувати на звернення своїх виборців. Та поки відповідь не надійшла, наполегливо закликаю читачів «Українського туризму» в жодному разі не заощаджувати на послугах ліцензованих гідів, та звертати увагу на це своїх клієнтів. Адже ліцензовані ізраїльські гіди надають не тільки високоякісні послуги, але й гарантують безпеку своїх туристів.

Олександр КОЙФМАН, ліцензований гід:
Мій підпис стоїть під цим листом одним з найперших. Ми неодно¬разово обговорювали з колегами методи боротьби з нелегалами, проте довести наші ідеї до керівництва Мінтуризму поки що не вдається. Звідси, власне, й згаданий лист. Ярив Левін ще ніяк не проявив себе на посаді міністра туризму - можна сказати, що він є такою собі «сірою конячкою», яка, проте, час від часу несподівано для всіх виграє перегони. Тож будемо сподіватися, що саме цей міністр зверне увагу на акцентовані проблеми в галузі.
Що ж власне до пропонованих методів боротьби з нелегальними гідами, то ми пропонуємо таке: наприклад, постійна присутність контролерів з Мінтуризму на входах чи всередині найбільш відвідуваних об'єктів. Ці контролери повинні мати право контролювати в гідів наявність державної ліцензії та у випадку її відсутності вживати відповідні заходи - у тому числі у співпраці з підрозділами поліції. Ще одна ідея (та, відповідно, пропозиція) - попереджати туристів (за допомогою плакатів, листівок у готелях, у співпраці з іноземними туроператорами та закордонними офісами Мінтуризму) про те, що їхній гід має бути ліцензованим, про те, що ліцензія має бути при ньому та показувати, як вона виглядає.

Ігор ТОРІК, власник компанії «Екскурсії Ігоря Торіка», (Єрусалим), ліцензований гід:
Проблема нелегалів в екскурсійному туризмі в нашій державі є досить гострою, та й постала вона не учора. А з плином часу вона лише поглиблюється та загострюється. На жаль, ми, тобто ліцензовані гіди, поки що не бачили якихось вагомих зусиль з боку держави у вирішенні цієї проблеми. У той же час варто розуміти, що ліцензований гід - це підприємець, який інвестував значні кошти у свої знання та підготовку, підтримавши, у такий спосіб, свою державу. Тож ми з повним правом очікуємо від державних органів захисту свого права на профільну діяльність. Саме тому з'явився цей лист від ліцензованих гідів новому міністру туризму Ізраїлю Яриву Левіну. Хотілося б сподіватися, що він погодиться з викладеною там аргументацією та у співпраці з іншими державними органами здійснить заходи, спрямовані на захист професіоналів на ринку екскурсійного туризму.
Хоча особисто в мене надії на це мало - адже такі листи вже з'являлися у минулому, ми неодноразово писали їх попереднім міністрам - результату не видно й досі. Жаль тільки, що від такого нехтування чиновниками своїми обов'язками страждає імідж Ізраїлю в очах багатьох туристів...

Олександр ФАЙНІН, директор департаменту з прийому туристів компанії Victory Tours, Нетанія:
Як експерт з більш ніж 20-літнім досвідом роботи в туризмі, як в Україні, так і в Ізраїлі, хотів би підкреслити, що цілком згодний з колегами-гідами. Проблема нелегальних гідів в Ізраїлі є однією з найболючіших у туристичній галузі країни. Окрім того, що неле-гали надають туристам неякісний продукт, вони ще й не сплачують податки. А відтак «підставляють» туроператорські компанії під конфлікт з податковим управлінням. Адже нелегал не надасть нам чек чи рахунок за свої послуги. Тому наша компанія Victory Tours завжди співпрацює з тими підприємцями та фірмами, які мають дозвіл чи ліцензію на певний вид діяльності, зокрема, з ліцензованими гідами.
Туроператорська діяльність в Ізраїлі - крім, власне, роботи над створенням туристичного продукту та організації продажів, це ще й контроль прозорості та чіткості процесу податкової звітності та контролю витрат. Інше питання, як держава ставиться до цієї проблеми. Якщо в Україні за лобіювання чи вирішення будь-якого питання часто-густо називали певну суму, то в Ізраїлі уряд взагалі не реагує на такі «дрібнички», як питання легального надання екскурсійних послуг туристам. Проте, ринок реагує швидко - якщо є попит на дешеві послуги нелегальних гідів, кількість споживачів таких послуг стрімко зростатиме. На мій погляд, доцільно об'єднати зусилля як гідів, так і туроператорів, і перевізників, і готелів, які повинні звернутися до уряду з вимогою якнайшвидше відреагувати на проблему нелегальних гідів.


ВІД РЕДАКЦІЇ
Як і будь-яке явище в сучасному соціумі, викладена у статті нашого ізраїльського колеги проблема має й свій зворотній бік. Можна з упевненістю стверджувати, що в середовищі неліцензованих гідів навряд чи підтримують як саме звернення до міністра туризму, так і посилення контрольних заходів з боку держави, які пропонується вживати до тих екскурсоводів, які не мають ізраїльської ліцензії. Щоб перевірити, чи так це насправді, представник редакції УТ зв'язався з одним із таких гідів, який не оформлював ліцензії, проте час від часу водить екскурсії. Із цілком зрозумілих причин ми не називаємо ім'я та навіть стать цього гіда.
Отже, за словами цієї особи, в Ізраїлі є дуже багато кваліфікованих екскурсоводів, які можуть проводити екскурсії на рівні ліцензованих гідів, а то й значно краще за останніх. У той же час вартість навчання, яке в обов'язковому порядку мають проходити гіди, є штучно завищена - вона складає 24 тисячі шекелів, що за нинішнім курсом еквівалентна $6250. Відповідно, через такі високі витрати завищеною є й вартість послуг ліцензованих гідів - від $250 за зміну, що в нинішніх умовах є неприйнятним (для порівняння, середня вартість роботи гіда за 4-годинну зміну в Кракові складає 50 євро - Ред.). У той же час, за словами нашого співрозмовника, гід - це покликання, стан душі, як, наприклад, художник. Отже, платити значну суму за власну ерудицію, за те, що знаєш сам, немає жодного сенсу. А ті, хто платять, просто відпрацьовують вкладені кошти, у тому числі й за допомогою нечесних методів боротьби. Наприклад, таких, як згаданий у статті лист.
«Український туризм» не має на меті ставати на чийсь бік у цьому конфлікті інтересів. Проте висвітлити ситуацію ми вважаємо своїм журналістським обов'язком по відношенню до своїх читачів, які є професіоналами ринку туристичних послуг. А як ставитися до наведеної інформації - справа совісті кожного з них.
 

назад >>>