Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Ігор ТОРІК, директор туристичної компанії «Екскурсії Ігоря Торіка», Єрусалим
Серед іноземних туристів Ізраїль, як і раніше, користується значним попитом та не втрачає своєї привабливості. До речі, не може не радувати, що серед них не бракує громадян України - незважаючи на проблеми, з якими стикається ваша держава та її громадяни. Однак інформаційний супровід подій, що відбуваються сьогодні в нашій державі, зокрема, висвітлення світовими ЗМІ фактів протистояння євреїв із так званими «палестинцями», тобто арабами, включно з подіями на Храмовій горі в Єрусалимі та нападами терористів із застосуванням холодної зброї, створюють відповідне інформаційне тло, здатне вплинути на рішення туристів щодо поїздки до Ізраїлю. Відтак іноземні, в тому числі й українські туроператори та агенти, які продають тури до нашої держави, прагнуть отримати об'єктивну інформацію щодо ступеня небезпеки для їхніх клієнтів, для чого звертаються до своїх партнерів. У тому числі й до нашої компанії.
Враховуючи високу соціальну значимість такої інформації для наших українських партнерів, я вирішив звернутися до них зі сторінок журналу «Український туризм», із яким співпрацюю протягом тривалого часу та проінформувати читачів цього шанованого мною видання про реальний стан із безпекою для туристів.
Отже, якщо говорити про Єрусалим, зокрема, про Старе місто, то там усе спокійно: туристів дуже багато, в усіх «туристичних» місцях вишиковуються черги -тобто усе, як завжди. У більшості туристичних центрів Ізраїлю спостерігається те ж саме. Адже туризм - це основа добробуту всіх мешканців нашої держави, як євреїв, так й арабів, тому мало хто наважиться здійснювати терористичні акти проти туристів. Але зрозуміло, що через посилення протистояння та у зв'язку з активізацією терористів в Ізраїлі суттєво посилено заходи безпеки, у тому числі в туристичних центрах. Звичайний турист їх не побачить - наші спецслужби вміють робити свою справу. Тут важливо розуміти таке: легальні туристичні компанії, такі, як, наприклад, наша, де працюють ліцензовані гіди, несуть за своїх туристів серйозну відповідальність. І в першу чергу - за їхню безпеку. Ми (тобто працівники туристичного сектору) тісно співпрацюємо зі службами безпеки, отримуємо від них оперативну інформацію, тому у випадку підвищення терористичної загрози в якомусь місці просто не поведемо туди туристів, оперативно змінивши маршрут екскурсії. Відтак раджу українським туроператорам й агентам при спілкуванні з потенційними туристами доводити до їхнього відома саме цю інформацію. І, зрозуміло, застерігати від спілкування з неліцензованими, тобто «чорними», гідами: вони не надають жодних гарантій, тож користування їхніми послугами можна порівняти з грою в російську рулетку.
Ще хотів би наголосити на такому: багато хто з іноземних туристичних компаній, прагнучи зменшити загальну вартість туру, користується послугами інфраструктурних об'єктів за межами «зеленої межі», у так званій «Палестинській автономії». Закони Держави Ізраїль це не забороняють, проте кожному, хто вдається до таких послуг, варто розуміти: на територіях, що перебувають під контролем «палестинської» адміністрації, не діє ізраїльська система безпеки, не працює медичний асистанс, на неї не поширюються звичні страхові інструменти. А це означає, що у невідкладному випадку туди не приїде ізраїльська швидка допомога, не прибуде наряд поліції, та й узагалі Ізраїль нічим допомогти не зможе. Отже, розміщення на таких територіях, хоч і законне, проте небезпечне. Та й якість тамтешніх послуг цілком відповідає їхньої вартості. На мій погляд, краще заплатити більше, проте не піддавати себе та своїх туристів зайвому ризику. Бо вже відомі кілька випадків, коли іноземні туристи зникали без сліду на цих територіях...
Утім, варто зазначити, що подібні випадки трапляються досить-таки рідко: більшість арабів, у тому числі так званих «палестинців», чудово розуміють, що сталий туристичних потік приносить доходи, тож як можуть, намагаються залучити туристів на «палестинські» території. Ми - ізраїльські туроператори - чудово розуміємо прагнення наших іноземних гостей відвідувати християнські святині, які після угоди в Осло опинилися поза ізраїльським суверенітетом. Тому співпрацюємо з тамтешніми інфраструктурними об'єктами, екскурсійними бюро та возимо туристичні групи до місцевих атракцій. Але, знову ж таки, возимо лише туди, де безпечно, а у випадку загострення ситуації екскурсії скасовуємо чи скеровуємо їх до безпечних дестинацій. Взагалі, місць у так званій «Палестині», більш-менш безпечних для іноземних туристів, нараховується лише 2: це Віфлеєм та Єрихон. Проте щодо можливості їх відвідання в кожному конкретному випадку треба проконсультуватися з приймаючим туроператором чи ліцензованим гідом. Що ж до інших територій, які перебувають під «палестинським» «суверенітетом», то їх відвідання іноземними туристами категорично не рекомендується - знову ж таки, із міркувань безпеки.
Нарешті, хотів би застерегти українських туроператорів від будь-якої співпраці з так званим «посольством Палестини». Організації з такими назвами досить активно діють в Україні, Росії та інших пострадянських державах, а також у Європі. Вони беруть участь у туристичних виставках, видають рекламно-інформаційну продукцію та навіть намагаються відправляти до «Палестини» рекламні та прес-тури. Однак із точки зору як ізраїльського законодавства, так і міжнародної практики, подібна діяльність є незаконною, а відтак і нелегальною. Вони не мають жодних ліцензій, дозволів чи подібних правоустановчих документів, тому будь-яка співпраця з ними несе ризик конфлікту з ізраїль¬ським законодавством. Більше того, так звані «посольства Палестини» у багатьох випадках напряму пов'язані з терористичними структурами. Отже, ті, хто співробітничає з ними, напряму спонсорує тероризм.
Резюмуючи свій виступ, хотів би зазначити: Ізраїль, як і раніше, залишається безпечним для іноземних, а відтак і для українських, туристів. Проте навіть у найбезпечнішій та найспокійнішій державі можна знайти неприємні пригоди на свою голову, якщо порушувати місцеве законодавство та нехтувати порадами професіоналів. Тим більше це стосується Ізраїлю. Тож закликаю вас, шановні українські колеги, співпрацювати заради безпеки та взаємної вигоди - щоб відпочинок ваших туристів на Святій Землі нічого не зіпсувало.


Людмила КУПСТАЙТІС, директор з продажу на ринках держав СНД готельної мережі «Дан»:
Сьогодні в Ізраїлі спостерігається посилення напруженості - про це відомо всім. проте не може не тішити, що на туристичних потоках це практично ніяк не позначається: ануляції бронювань якщо і є, то це лише поодинокі випадки та, в основному, від індивідуальних туристів. Щодо групових турів, то я не знаю про жодний випадок ануляції: літаки до аеропорту «Бен-Гуріон» прибувають заповненими, автобусні екскурсії відбуваються згідно плану... Звичайно, у зв'язку зі спалахом напруженості у країні суттєво посилено заходи безпеки: наприклад, в Єрусалимі концентрація поліцейських та армійських підрозділів збільшилась приблизно утрічі, практично повністю блоковано сполучення зі Східним Єрусалимом та арабськими анклавами в нашій столиці. А там, де це сполучення збереглося, поліція та армія запровадила посилений контроль - з метою унеможливити потраплення потенційних терористів до Єрусалиму.
Зрозуміло, що в готелях, у тому числі й тих, що належать до нашої мережі, посилено заходи безпеки та контролю. Звичайний турист їх не помітить, однак співробітникам охорони (в ізраїльських готелях охо¬рона діє завжди, незалежно від загострення політичної ситуації чи якихось міжетнічних заворушень) дано вказівки підвищити пильність та діяти відповідно до спеціально розроблених планів на такий випадок. Тому раджу українським агентам пояснювати своїм туристам: якщо при вході до готелю охоронець попросить показати карту гостя або спитає номер кімнати -це робиться для їхньої ж безпеки.
Отже, для туристів Ізраїль, як і раніше, залишається безпечною країною. Ще й тому, що в нашій державі надзвичайно добре налагоджено взаємодію між різноманітними структурами безпеки, до якої, до речі, належать й ліцензовані гіди, які у випадку підвищення ступеня небезпеки в районі якоїсь дестинації просто не поведуть чи не повезуть туди туристів, запропонувавши їм альтернативу. Утім, за останній тиждень (середина жовтня - Ред.) не відбулося жодних коригувань екскурсійних маршрутів. Скажу також, що ізраїльські гіди мають при собі засоби захисту - як для себе, так і для своїх підопічних, однак зауважу, що мені не відомий жодний випадок під час нинішнього загострення, коли гідові довелося б їх застосувати.

Ольга РОМАНОВСЬКА, директор туроператора «Рондо» (Київ):
Незважаючи на періодичні політичні чи міжетнічні загострення, Ізраїль залишається  безпечним туристичним напрямком для іноземних туристів. Адже протягом багатьох років ми, відправляючи туристів до цієї країни, звикли покладатися на досвід наших ізраїльських партнерів щодо додержання безпеки, й жодного разу вони нас не підвели.
Якщо говорити про актуальний стан із безпекою для туристів, то у переважній більшості туристично привабливих місць Ізраїлю все спокійно, й туди безперешкодно приїжджають чи приходять туристи. Відкритий навіть Віфлеєм, хоча це вже територія Палестинської автономії. Утім, якщо у якійсь туристичній атракції підвищується ступінь небезпеки, туристів туди просто не повезуть.
Усе це ми пояснюємо нашим клієнтам. Варто зазначити, що ми, по нашій компанії, ніякого падіння турпотоку в Ізраїль не відчули. У нас було лише одне скасування туру, й то - до Віфлеєму. Хоча інші туристи туди їздять без будь-яких ексцесів. Тож, на мою думку, хоча відповідальність за поїздку несе сам турист - врешті-решт, усі наші клієнти дорослі та повносправні в юридичному сенсі люди -все ж таки практика показує, що до порад досвідченого туристичного агента чи оператора, в якого туристи купують тур, варто прислухатися у будь-якому разі.

Мілена ТАБАКОВА, директор департаменту інкамингу туроператора Flying Carpet, Тель-Авів:
Заголовки у мас-медіа приваблюють увагу до того, що відбувається в нашій державі, проте реалії не завжди відповідають тому, що показують по телевізору та пишуть у газетах. Життя в Ізраїлі вирує: діти відвідують дитячі садки та школи, дорослі ходять на роботу, а туристи продовжують приїжджати до нашої країни. Так, за офіційними даними, станом на 20 жовтня в Ізраїлі перебувало понад 100 тисяч іноземних громадян, яких можна кваліфікувати як туристів. Вони насолоджуються чудовою погодою, середземноморською кухнею, відвідують святі місця та усі туристичні атракції, беруть участь у нічному житті ізраїльських міст (у першу чергу, Тель-Авіва)... Усі туристичні місця відкриті та працюють у звичайному режимі - як в Єрусалимі, так і в інших містах Ізраїлю.
За графіком відбуваються й заходи сегменту МІСЕ та івент-туризму: так, єрусалимський фестиваль «Відкритий дім» відбувся з 20 по 24 жовтня, фестиваль велосипедистів у столиці Ізраїлю пройшов з 19 по 25 жовтня, Міжнародний фестиваль звуку й музики «Звук» проходив у Тель-Авіві з 11 по 15 листопада, та й багато інших заходів, наприклад, Міжнародний фестиваль «Свята земля», що проходить у Тель-Авіві, Назареті та Єрусалимі, теж не було скасовано чи перенесено.
20 жовтня до Ізраїлю прибула президент Литви Даля Грібаускайте, в рамках її візиту відбувся великий форум литовських та ізраїльських бізнесменів у Тель-Авіві. Це лише кілька фактів із великої кількості подібних заходів, що проходять в нашій державі у чіткій відповідності до графіку. Це стає можливим тому, що всі державні органи, включаючи Міністерство туризму Ізраїлю, служби безпеки та охорони порядку, працюють у тісній взаємодії з усіма туристичними організаціями та гарантують безпеку всіх туристів, що прибувають до нашої країни.
Якщо говорити про нашу компанію, то ми продовжуємо всі маркетингові акції - беремо участь у всіх запланованих виставках та семінарах, а також приймаємо численні групи туристів. У тому числі й таких, як, скажімо, футбольна команда «Динамо» (Київ), яка учергове відвідала Ізраїль 29 вересня. Сподіваюся, що чергові відвідини Ізраїлю їх не розчарували.
 

назад >>>