Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Вусьому світі туристична індустрія однією з найшвидше зростаючих галузей світової економіки, відтак й однією з найпривабливіших для інвестування. Однак зрозуміло, що привабливість інвестицій розподіляється нерівномірно та напряму залежить від інвестиційного клімату в тій чи іншій державі. Так само зрозуміло, що туризм та туристична інфраструктура - це та галузь, де інвестиції з боку держави якщо й присутні, то хіба що в об'єкти стратегічного характеру (залізниці, злітно-посадкові смуги, облаштування берегової лінії тощо) або ж інформаційно-промоційні на національному рівні (здебільшого туристичні адміністрації). Прикладів, коли б державні кошти інвестувалися б безпосередньо в туристичну інфраструктуру, не так вже й багато (Радянський Союз, Куба на початку 90-х років. Північна Корея), до того ж усі ці проекти важко назвати успішними.
Отже, розвиток туристичної інфраструктури в Україні, у тому числі в Одеській області, безпосередньо пов'язаний із надходженням та кількістю приватних інвестицій у галузь, як від резидентів України, так й іноземних.
У цьому зв'язку хотів би поділитися своїм баченням інвестиційної привабливості України, в тому числі її туристичної галузі, на світовій арені, та перспективами її поліпшення.
Отже, за результатами 2015 року сумарний обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку України скоротився (графік і).
З іншого боку, за даними ресурсу International Business Compass, інвестиційна привабливість нашої держави у 2015 році збільшилась на цілих 20 пунктів. У рейтингу інвестпривабливості Україна за результатами минулого року обіймає 89 місце між Філіппінами (88 місце) та Мальдівами (90). Вочевидь, такий прорив пов'язаний зі створенням та початком діяльності антикорупційних органів на кшталт НАБУ та Антикорупційної прокуратури. Будемо сподіватися, що позитивна зміна інвестиційної привабливості України вплине й на показник надходження в нашу економіку інвестиційних коштів.
Як розподіляються інвестиції по регіонах України? Одеська область станом на 1 жовтня 2015 року замикає топ-5 лідерів українських регіонів (графік 2). Зауважу, що за результатами поточного року ситуація може суттєво змінитися у випадку реалізації масштабних урядових проектів на кшталт реконструкції автомагістралі Одеса - Рені, приватизації низки підприємств та масштабного інвестування морських портів Одещини. З певним припущенням ці потенційні інвестиції також можна розглядати як вкладення в туристичну (а скоріше, в навколотуристичну) інфраструктуру, проте немає сумніву, що у випадку реалізації вказаних проектів ці інвестиції можна розглядати як першочергові заходи з поліпшення бізнес-клімату на Одещині, в тому числі й у туристичній галузі.
Розглянемо рейтинг держав та територій, звідки в Україну приходили іноземні інвестиції (станом на і жовтня 2015 р. Графік з).
Якщо говорити про географію інвестиційних потоків, то тут варто зазначити, що Кіпр та Британські Віргінські острови є традиційними офшорними зонами, отже, гроші із цих напрямків належать, скоріш за все, вітчизняним або ж російським олігархам. Що ж до самої Росії, то, скоріш за все, у найближчому майбутньому інвестицій звідти ми не побачимо - із цілком зрозумілих причин. Винятком можуть бути хіба що гроші російських олігархів, які вони намагатимуться рятувати від путінського режиму, проте в такому випадку значно більшою є ймовірність їхнього приходу з офшорів - наприклад, із того ж Кіпру. А от обсяг інвестицій з європейських держав, таких, як Німеччина чи Велика Британія - це вже показник довіри до української економіки з боку серйозних гравців.
Цікаво подивитися на долю інвестицій у туристичну галузь в Україні порівняно з нашими найближчими сусідами. Тут, на жаль, наша держава досі пасе задніх - у цьому своєрідному рейтингу нижче за Україну лише сусідня Білорусь (Графік 4).
Що ж, будемо сподіватися, що з поліпшенням інвестиційного клімату в туристичній галузі ця доля в Україні, а відтак і на Одещині. збільшуватиметься - тим більше, саме Одещина має унікальне поєднання транспортно-логістичних та рекреаційно-туристичних можливостей. А відтак є потенційно привабливою для інвестицій саме в туристичну та суміжні галузі.
На які ще види інвестицій може розраховувати туристична галузь України та, зокрема, Одещини? Станом на сьогодні, таких видів інвестицій лише 2 - це ґранти від міжнародних донорів та особисті вкладення громадян. У загальному портфелі інвестицій їхня доля невелика (хоча бувають й винятки - практично вся сучасна туристична інфраструктура українських Карпат побудована на «заробітчанські» гроші, тобто особисті накопичення наших співгромадян). Що ж до ґрантів, то такі проекти реалізуються зазвичай у рамках програм транскордонного співробітництва або масштабних загальноєвропейських проектів, тож їхні результати є інформаційно значимі. Так, минулого року за участю європейського фінансування на Одещині було зведено 2 туристичні об'єкти - туристично-інформаційний центр у селищі Біляївка та кемпінг у с. Маяки на Дністрі. Крім того, ґрантові проекти постійно реалізує Одеський ТІЦ, незалежний від міської ради.
Підбиваючи підсумок, хотів би зазначити, що перспективи отримання масштабних інвестицій у туристичну галузь на Одещині виглядають наразі цілком реальними. Проте для досягнення результату необхідне суттєве поглиблення співпраці між владою та бізнесом, поглиблення та подальший розвиток державно-приватного партнерства з метою поліпшення бізнес-клімату в галузі.

назад >>>