Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Питання організованого відпочинку наших співгромадян на закордонних морських курортах піднімається перед початком кожного туристичного сезону. З іншого боку, відповідь на питання, куди поїдуть відпочивати українці, протягом майже усього періоду української незалежності залишається тією ж самою: насамперед до Туреччини. Хоча, якщо бути прискіпливим, це не зовсім так: насправді Туреччина залишається одноосібним лідером для українців у галузі організованих туроператорами програм. Що ж до індивідуального туризму, то тут її значно випереджає Польща: кількість громадян України, що в'їхали до цієї держави та можуть бути кваліфіковані як туристи, останніми роками перевищує 2 млн. осіб.
Тим не менше, в галузі організованого відпочинку на морських курортах для громадян України, Туреччина залишається одноосібним лідером: за винятком результатів 2014 року (із цілком зрозумілих причин) кількість наших туристів на курортах Туреччини лише зростала.
Зауважимо, однак, що між 2012 та 2015 роками у формуванні туристичного потоку українців до Туреччини спостерігається принципова різниця: якщо до початку російської агресії в Україну курорти Туреччини призначалися в основному для представників середнього класу та вище, то сьогодні відпочити в Туреччині можуть і ті, хто раніше дозволяв собі хіба що Крим чи максимум - Болгарію.
Для такої переорієнтації є кілька причин: це й зниження купівельної спроможності українців у результаті війни та економічної кризи у державі, й заборона російською владою туроператорам продавати тури до Туреччини, що призвело до зниження турпотоку до країни орієнтовно на 3 млн. осіб, (за даними Міністерства туризму Туреччини, потік росіян минулого року склав 3.6 млн. осіб) й терористичні акти на території держави, що автоматично знизило туристичний потік з Європи... Усе перераховане призвело до того, що середні ціни на послуги туристичної інфраструктури в Туреччині суттєво знизилися, відтак відпочинок на її морських курортах став доступним для значної кількості українців, які раніше не могли собі цього дозволити. Варто також зазначити наявність в Україні значної кількості турецьких за походженням туроператорів (Anex Tour, Coral Travel, Pegas Touristic, Tez Tour, хоча останній наразі не має турецьких засновників), які активно просувають в нашій країні відпочинок саме на турецьких курортах, відсутність візових вимог для громадян України (мабуть, це єдине, за що можна подякувати Януковичу - Ред.) а також незначна відстань між територією України та морськими курортами Туреччини - усі перераховані фактори роблять цілком можливим ситуацію, за якої до Туреччини цього року відправляться близько 40% усіх організованих туристів із України.
Такі тенденції призводять до поступового збільшення долі громадян України на курортах та екскурсійних маршрутах Туреччини. За результатами 2015 року ця доля майже сягнула показника довоєнного 2012 року, коли українських туристів у Туреччині нараховувалося 2%. Що ж до результатів року нинішнього, то, за прогнозами турецького Міністерства туризму, потік наших співгромадян до цієї держави найближчим часом може досягнути мільйона осіб.
Цікаво, що дані за І квартал 2016 року підтверджують ці прогнози: за період із січня по березень до Туреччини прибуло понад 89 тисяч українців, що на 18.42% більше, ніж за цей самий період 2015 року. Враховуючи, що на початку року туризм до курортних зон Антальї та Муґли практично відсутній, й майже усі позначені тут громадяни України прибули до Стамбула, загальний прогноз результатів турпотоку-2016, засновуючись на цих даних, зробити важко. Але майже немає сумніву, що на Туреччину цього року чекає двозначні показники зростання наших туристів. Як висловилась керівник одного з українських туроператорів, «цього року Україна рятуватиме туристичну галузь Туреччини».
Зрозуміло, такий прогноз реалізується, якщо не виникне форс-мажорних обставин, наприклад, імперська Росія не розпочне широкомасштабне вторгнення в Україну або Туреччину. Може статися й так, що російські спецслужби влаштують на турецьких курортах терористичну війну (у терактах, що відбулися у Стамбулі та Анкарі, багато хто з аналітиків підозрює саме російський слід - Ред.).
Тут, звичайно, варто зауважити, що не всі наведені дані в таблицях 2 та 3 складають туристичний потік. Так, суттєва частина потоку з Грузії - це трудові мігранти, багато з яких, до речі, влаштовуються на роботу саме в туристичний сектор. Те ж саме, хоч і меншою мірою, можна сказати й про громадян Азербайджану. Проте щодо інших держав наведені дані досить-таки адекватно відображають показники саме туристичних потоків до нашої чорноморської сусідки.
Нарешті, давайте проаналізуємо дані по в'їзним потокам до тих турецьких регіонів, куди прямує переважна більшість туристів. А саме: до міста Стамбул, а також провінцій Анталья та Муґла.
Отже, висновки з наведених даних є однозначними: Туреччина, як і раніше, є найголовнішим та найпопулярнішим напрямком для організованого туризму громадян України, наша ж держава має всі підстави збільшувати долю своїх туристів на курортах своєї сусідки по Чорноморському регіону.
Редакція УТ щиро дякує відділу культури та туризму Посольства Туреччини в Україні за надану статистику. 

назад >>>