Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Попит на послуги медичного та оздоровчого туризму в сучасному світі лише підвищується. Відтак професіонали галузі звертають щодалі більшу увагу саме на ці напрямки світової туристичної індустрії: адже вона здатна генерувати додаткові туристичні потоки, розширювати клієнтську базу туристичних компаній, а відтак і збільшувати їхні прибутки.
Однією з підгалузей світової спа та велнес-індустрії є різноманітні системи оздоровлення, базовані на народній чи альтернативній медицині. Глобального поширення набули кілька таких систем, в основному азійські: наприклад, тибетська медицина, китайські оздоровчі практики, корейський суджок, в'єтнамська рефлексотерапія та індійська аюрведа. Усі ці практики мають своїх адептів та опонентів, через що на усіх із них можна будувати туристичний продукт.
У цій статті ми розглядатимемо медичний туризм обмежившись лише оздоровчими практиками, заснованими на одній з найпопулярніших систем альтернативної медицини - індійській аюрведі.
 
Для кого це призначено?
У принципі, аюрведичні системи оздоровлення призначені для будь-кого, хто хотів би покращити своє здоров'я та самопочуття. Фахівці з аюрведи вважають, що проти їхніх методів оздоровлення людини протипоказань немає ні в кого. Хоча варто зазначити, що при наявності яскраво виражених патологічних станів вдаватися до аюрведи не варто: так, жодна система оздоровлення не врятує онкологічного хворого. Отже, перед тим, як зважитися на будь-яку подібну практику, в тому числі аюрведичну, варто проконсультуватися в традиційного лікаря. А ще краще - пройти комплексне обстеження.
Також варто зазначити, що будь-який комплекс процедур чи маніпуляцій, в тому числі й тих, що відноситься до аюрведичних практик, є суто індивідуальним, навіть загальний курс очищення та організації організму «Панчакарма» призначається після ретельного обстеження майбутнього клієнта аюрведичного центру чи санаторію. Отже, для туристичних компаній, які відправляють своїх клієнтів до аюрведичних санаторіїв та центрів, є актуальними методики та інструменти саме індивідуального туризму (зокрема, складність із визначенням кінцевої вартості пропонованого продукту: адже вона залежить від комплексу призначених клієнтові процедур, що, як правило, відбувається на місці), про що варто пам'ятати менеджерам цих компаній під час спілкування з потенційними клієнтами. Так, при плануванні бюджету поїздки досить-таки точному визначенню піддається вартість розміщення в аюрведичних готелях та санаторіях, міжнародних та внутрішніх перельотів, проте витрати на призначені на місці процедури й програми визначаються, як правило, вже на місці.
 
Аюрведичне оздоровлення. Де?
Батьківщиною аюрведичних практик вважається індійський штат Керала, розташований на крайньому півдні півострова Індостан. Відповідно, саме у Кералі знаходиться значна кількість аюрведичних госпіталів, санаторіїв та готелів. Утім, із поглибленням глобалізації світової економіки та поширенням міграційних процесів аюрведичні практики стали використовуватись будь-де у світі, через що оздоровчі центри, що практикують ці методики, можна зустріти як у Мумбаї чи в північних штатах Індії - біля підніжжя Гімалаїв, так і на Манхеттені, в Парижі чи Києві. Тим не менше, адепти аюрведи, а також більшість туристичних агентів радять відправлятися за «справжньою» аюрведою саме до Керали. Головним чином, через автентичність та першопочатковість засобів та компонентів, що їх використовують під час аюрведичних курсів (оскільки в аюрведичних практиках широко використовуються різноманітні природні компоненти - в основному, рослинні екстракти, відвари та олії, а також мінеральні, не виключено, що деякі з тих компонентів не переносять консервації, отже, їх неможливо використовувати у віддалених від Керали аюрведичних центрах), а також наявності значної кількості закладів, де практикують аюрведу. Це, у свою чергу, призводить до конкуренції між такими закладами, а відтак і до зниження вартості послуг.
Однак в аюрведичних закладах Керали є й певні недоліки, пов'язані, у першу чергу, з мовним бар'єром, а відтак із витратами на його подолання. Так, при плануванні відвідування цих закладів рекомендується підготувати історію хвороби, перекладену англійською, що в умовах України зробити не так вже й просто (особливо якщо така історія ведеться не у приватній клініці, а у звичайній районній поліклініці). Крім того, аюрведичні практики передбачають детальне обстеження клієнта індійським лікарем. Якщо клієнт не володіє досконало англійською мовою, зокрема, медичною специфікою, йому доведеться вдатися до професійного перекладача, що також несе в собі певні витрати.
Тим не менше, оздоровлення аюрведичними методами саме в Кералі е досить популярним для українців. На тому напрямку спостерігається сталий туристичний потік, а українські туристичні компанії щодалі більше цікавляться можливостями відправлення до цього індійського штату своїх клієнтів.

Коли вирушати до Керали?
Для цієї частини Індії характерним є субекваторіальний мусонний клімат, для якого яскраво вираженими лише дві пори року: сухий період, який співпадає з осінніми та зимніми місяцями, та «мокрий», коли в Кералі падають дощі. Зазвичай це трапляється в літні місяці. Утім, представники тамтешніх готелів та санаторіїв стверджують, що мусонні дощі на цій території не мають зазвичай затяжного характеру. Тобто, приїхавши туди, скажімо, у липні, турист не виявиться замкненим у готелі. Крім того, місцеві мешканці (а відтак і персонал аюрведичних оздоровчих центрів) стверджують, що навіть улітку європейці не потерпатимуть у Кералі від спеки, оскільки завдяки м'якому, унікальному для цієї місцевості клімату навіть денна температура рідко коли піднімається вище 30 градусів. До речі, за словами адептів аюрведичних практик, місцевий клімат - це одна зі складових успішного оздоровлення, тож є додатковим чинником «за» поїздки саме до Керали. 

ДО РЕЧІ
Відправляючись на аюрведичний курс до Індії, важко утриматись від пізнавального туру цією державою. В такому випадку варто планувати приліт до столиці Індії - Делі, яке саме по собі є світовим історичним та культурним центром світового рівня. До того ж, неподалік від цього мегалополіса знаходяться такі пам'ятки, як столиця імперії Великих Моголів Аґра, комплекс Тадж Махал та багато інших дестинацій. Після відпрацювання екскурсійно-пізнавальної програми клієнт аюрведичного закладу може відправитися до місця призначення як у Кералі (повітряним шляхом чи залізницею), так й обрати один з таких закладів в околицях Делі. Поза всяким сумнівом, подібне поєднання надасть подорожі нових барв, а сучасний онлайн-інструментарій дає агентові змогу підібрати оптимальний тур під потреби клієнта одразу, в режимі реального часу. 

назад >>>