Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Навколо майбутнього надання Україні права безвізових поїздок до Європи циркулює багато чуток неперевіреної інформації. Одна з них - про запровадження попередньої реєстрації в'їзду на територію країн-членів Євросоюзу для громадян держав, які мають право безвізового в'їзду до ЄС - нещодавно підтвердилась: і6 листопада Єврокомісія опублікувала план запровадження такої системи, яка носитиме назву EITAS (англійська абревіатура, яка в перекладі розшифровується як «Європейська система попередньої авторизації подорожей»). Отже, українцям, які таки дочекаються безвізового режиму, за якийсь час доведеться отримувати попередній дозвіл для перетину кордону з ЄС, та ще й за це платити.
Звучить досить-таки загрозливо, проте ніякої «зради» тут насправді немає. По-перше, запуск EITAS планується на початок 2020 року. І то в кращому разі: загальновідомо, що в Євросоюзі принципові рішення ухвалюються консенсусом, а тому вимагають тривалих переговорів та узгоджень (власне кажучи, саме тому ми так довго чекаємо на омріяний безвіз - Авт.). Тож не виключено, що реальний запуск системи буде від-терміновано.
По-друге, подібні системи вже сьогодні працюють у локальному масштабі: наприклад, ті з наших співгромадян, хто відвідував Кіпр, скоріш за все, отримував так звану «про-візу», тобто електронний дозвіл для в'їзду до країни. Така сама система діє і в Мексиці. Зазвичай про-віза приходить дуже швидко - протягом кількох годин і навіть хвилин. Так само працюватиме й EITAS.
Нарешті, найбільшу кількість побоювань викликала інформація про стягнення плати за опрацювання запиту. Так, плата стягатиметься насправді. Й складатиме 5 євро з особи. Термін дії реєстрації (це найважливіше) складатиме 5 років. Тобто, зареєструвавшись і раз та сплативши 5 євро, громадянин України зможе безперешкодно протягом 5 років перетинати кордони ЄС без оформлення в'їзних віз (єдине обмеження - у дозволених термінах перебування, які складають до 90 днів протягом кожних півроку).
А тепер давайте порахуємо. Вартість оформлення закордонного біометричного паспорта для громадян України наразі складає в середньому 20 євро. Паспорт видається на 10 років. Тож протягом терміну дії паспорта його власникові доведеться сумарно сплатити і0 євро (двічі по 5) за попередню реєстрацію в'їзду до ЄС протягом 5 років. Згадаймо, що лише консульський збір за оформлення однієї шенгенської візи складає 35 євро (а в консульстві Швейцарії ще більше - 60 євро), плюс побори так званих «візових центрів». Отакої.
Варто також зазначити, що деякі інші держави, які запровадили для в'їзду «безвізових» іноземців подібні системи, запровадили значно жорсткіші умови. Так, іноземці, які мають право без візи в'їжджати до США, мусять сплачувати за попередню реєстрацію в системі ESTA $14, причому реєстрація залишається чинною лише 2 роки. Потім - плати знову... Для в'їзду до Канади умови трохи м'якші: у системі ETA попередня реєстрація коштує 7 канадських доларів (тобто ті ж самі 5 євро) та зберігає чинність протягом 5 років.
І ще одне: для реєстрації в'їзду до системи EITAS треба буде ввести лише паспортні дані. У переважній більшості випадків відповідь прийде майже одразу, а від власника паспорта не вимагатиметься ніяких додаткових документів. Звичайно, траплятимуться випадки, коли система вимагатиме додаткових документів, й запит розглядатиметься триваліший час (теоретично до 14 днів). Але це буде актуальним лише для тих. хто тим чи іншим чином «засвітився» у Шенгенській зоні. Іншими словами - для порушників, яким у в'їзді можуть і відмовити. Такі, звичайно, є завжди, але зазвичай їх небагато: переважна більшість громадян, що перетинають кордони, є законослухняними.
Що ж до діяльності туристичних компаній, особливо тих, хто відправляє клієнтів до Європи, то їм варто намагатися опановувати систему EITAS одразу після того, як з'являться її тестові варіанти. Річ у тім, що послати запит на в'їзд до Європи можна буде й за іншу особу (й заплатити теж), відтак не сумніваємось, що багато з клієнтів туристичних компаній доручать виконання цих процедур саме їм. 

назад >>>