Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Можливість відчути серцем і душею автентику української середньовічної культури на фоні красивої гірської місцевості, кілька днів прожити життям людини з минулого, власними очима зазирнути у таємниці наскельних слідів та знаків, і відкривати нове й незвідане саме на території України - такі можливості дає фестиваль «Ту Стань!»
Свою життєву силу фестиваль довів за роки діяльності, адже існує від 2006 року. І всі одинадцять років шалене і чарівне дійство відбувається на Львівщині, біля підніжжя колоритних скель міста-фортеці Тустань, пам'ятки археології ІХ-XVI ст., що поблизу села Урич. Саме тут поєднуються теперішнє і минуле - зусиллями шанувальників реальної української історії та нереальних легенд та бувальщин.
Дійсно, фестиваль української середньовічної культури «Ту Стань!» - це унікальна можливість для кожного зануритися в атмосферу лицарства, краще зрозуміти культуру і побут далекого Середньовіччя. Звуки фолк-інструментів, автентичний одяг, давні розваги і навіть середньовічна кухня змушують забути про плинність часу - хоча б на час відпустки.
Цей фестиваль став найстарішим безперервним фестивалем історичного типу в Україні, орієнтованим на відносно невеликий період минулого - відтворює культуру та побут українського Середньовіччя IX-XVI століть.
Фестиваль «Ту Стань!» - це вдала спроба створити якісний унікальний український проект. Кожного року фестиваль відвідують тисячі бажаючих стати частиною дійства. Під час проведення фестивальна територія перетворюється на осередок Середньовіччя, де побут, традиції, ремесла та розваги наживо передають атмосферу тих часів, адже основне завдання Фестивалю - «оживити» фортецю!
За ці роки фестиваль залучив багатьох друзів, в тому числі з-закордону, наприклад реконструкторів з Литви, Польщі, Білорусії, які приїжджають до Тустані та діляться своїми знаннями і звитяжною майстерністю - на радість і подив глядачів.
Варто зауважити, фестиваль не лише розважає, а й має просвітницьку функцію. Сюди приїжджають клуби історичних реконструкторів з усієї України і з-за кордону, працює вуличний університет, виступають театри, грають вуличні музики. Фестивальні заходи спрямовані на широку аудиторію різного віку та зацікавлень, тому тут можна відчути як дух військової звитяги під час бугуртів, змагань реконструкторів, денного та нічного штурмів фортеці, так і мистецьке натхнення під час майстер-класів із танців, гри на музичних інструментах (трембіта, дримба, ріг) та з ремесел (гончарство, різьбярство, ткацтво, ковальство). Традиційно програма фестивалю включає також майстерню серед-ньовічного бою, вправляння на стрільбищі, забави від скоморохів, середньовічний ярмарок, вогняне дійство, виставу від Театру тіней.
Кожен гість, що приїде на «Ту Стань!» стає учасником дійства. Іконопис, каліграфія, миловаріння, середньовічні танці, фехтування, стрільба з лука та інші активності тут доступні, а найсміливіші можуть одягнути обладунки та взяти участь в штурмі фортеці. А тих, кому не спиться, чекає вечірній концерт, лазерне шоу, нічна ватра та кіноніч.
Для дітей функціонують ігрові майданчики. «Ту Стань!» - найякісніший за наповненням історичний фестиваль України з обов'язковими освітньою, духовною та патріотичною складовими.
Продумана інфраструктура дозволяє гостям обирати варіанти проживання, харчування, забезпечує чистоту території та безпеку всіх учасників дійства. Постійна робота над покращенням умов проведення фестивалю та розширенням програми зумовлюють щорічне збільшення кількості гостей дійства. На Фестивалі до основної канви час від часу приєднуються нові локації , наприклад, Тустаньський університет - із лекціями та дискусіями на історичні, сучасні, актуальні теми (історія, події на Сході України, психологія, народна медицина тощо); Духовна територія (писання ікон, молитва на вервиці, духовні розмови із священиком).
Фестиваль щороку надихає все більше прихильників теми популяризації української середньовічної культури та наскельного міста-фортеці Тустань - унікальної пам'ятки історії, археології, архітектури та природи, яка не має аналогів у Європі. Довкола Тустані згуртовується молодіжне мистецьке і наукове середо¬вище - митці, музиканти, ремісники, скульптори, художники, фотографи, етнографи, історичні реконструктори.
Тут, на фесті «Ту Стань!» можна зустрічатися потужними компаніями однодумців - та за допомогою сучасних технологій пропагувати здоровий спосіб життя, активний відпочинок, зацікавленість історією та культурою свого краю, створити сприятливі умови для всебічного розвитку.
***
Фестиваль української середньовічної культури «Ту Стань!» був започаткований одночасно з Державним історико-культурним заповідником «Тустань» у 2006 році. Одинадцять років досвіду й експериментів фестивалю «Ту Стані!» дозволили визначитися із концепцією Фестивалю, підсумувати важливі здобутки, окреслити його значення для збереження пам'ятки, місце фестивалю - у стратегії Заповідника, а також - у культурному просторі України.
Фестиваль «Ту Стань!» цілісно відтворює усі грані життя та побуту періоду розквіту української держави -Київської Русі.
Варто сказати, що у фестиваля є свої особливості. Крім основної частини дійства, можна сказати - традиційної для багатьох подібних фестивалях (двобої, бугурти, кінний турнір, вогняне дійство), та окремих майданчиків, що діють постійно (середньовічний табір, ігрові майданчики, ярмарок, середньовічна кухня, стрільби з лука й арбалета), - водночас у «Ту Стані!» з'явилися власні унікальні витвори: нічний штурм фортеці; лазерне дійство (малюнок-анімація лазерним променем на скелі - зображення фортеці і її легенди); десятиметровий вогнедишний змій... Щороку головне дійство змінює тему - від розповідей про Воєводу до легенди про Велетнів. У той же час постійно «середньовічною» залишається територія Фестивалю, без «китайських» сувенірів, банерів... Щоб нівелювати можливий негативний вплив великої кількості відвідувачів на пам'ятку, дійство проводиться у підніжжі скель, відвідувачі пересуваються облаштованими маршрутами по дерев'яних трапах!..
За останні роки концепція Фестивалю була переосмислена, з'явилися нові елементи - Духовна територія, Тустанський університет, нового сприйняття набули базові теми - лицарство, військова звитяга, українська державність.
Фестиваль «Ту Стань!» є публічною презентацією звітом цілорічної роботи Заповідника та Музею.
Ярмарок, намети, забави, одяг гостей - максимально наближуються до автентики! Організатори наголошують: на території не допускаються речі, які відверто не пасують історичному періоду. Цікаво, що на фестивалі можна спробувати переглянути свої погляди на власні кулінарні смаки - та скуштувати «страви з присмаком старої епохи», адже сучасні картопля чи то - кукурудза не були характерні тому періоду, який прагнуть відтворити організатори. У відвідувачів безліч можливостей продемонструвати, власне, себе у різних середньовічних образах, та й зацікавитися образами гостей - адже відвідувачів у стилізованому одязі стає з року в рік все більше.

назад >>>