Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Відповідно до щорічних звітів UNWTO, туристична галузь протягом тривалого часу переживає стабільне зростання. Та варто зауважити, що це зростання не є рівномірним: у деяких країнах та регіонах воно відбувається випереджаючими темпами, в інших - стримується завдяки природним факторам, а подекуди й штучно. Так, у посттоталітарних суспільствах для туризму, особливо в'їзного та внутрішнього, зазвичай складаються несприятливі умови. У таких державах до туристів ставляться з пересторогою як представники еліт («усе має бути під контролем», «як би чогось не трапилось»), так і місцевих мешканців («понаїхали тут»). Однак із плином часу і в таких суспільствах з'являється розуміння, що туризм - це живі гроші, а відтак його треба якщо не розвивати, то, при-наймні, не перешкоджати туристичному руху. А згодом туристична галузь починає користуватися підтримкою місцевої влади та в деяких випадках й великого бізнесу. Головною спонукою для цього зусилля є старий принцип: «Якщо може сусід, чому не можу я?», який зазвичай доводиться до тих, хто має можливість підтримувати розвиток туристичного руху, його ентузіастами.

Вітер із Заходу
Саме у такий спосіб в українському промисловому місті Кривий Ріг кілька років тому почав розвиватися досить специфічний напрямок туристичної галузі. А саме - індустріальний туризм. Сталося це восени 2011 року, коли за ініціативи міського голови пана Юрія Вілкула ідею вивчення питання перспектив розвитку промислового туризму в Кривому Розі було включено до Стратегічного плану розвитку міста до 2015 року.
За завданням міського голови Юрія Вілкула в листопаді 2012 року управління економіки спільно з Інститутом розвитку міста та науковцями (Володимиром Казаковим, Вікторією Пацюк, Віктором Тітовим та Олександром Мельником) фактично з «чистого аркуша» почало розробку Програми розвитку туризму в місті. Уже в січні 2013 року Програму було запропоновано на розгляд міської ради, яка схвалила її. Наразі Кривий Ріг є єдиним містом в Україні, де ухвалена й діє програма розвитку промислового туризму.
Немає сумнівів, що промислові об'єкти - як діючі, так і виведені з експлуатації - цілком здатні приваблювати туристів. Адже у світі індустріальний туризм є досить-таки суттєвою підгалуззю в індустрії туристичного руху: головним чином, тому, що всюди цей вид туризму є досить популярним. А ще, крім пізнавально-розважальної функції, індустріальний туризм несе своїм клієнтам потужне соціальне, а саме профорієнтаційне, посилання. Адже багатьом цікаво, як працює, наприклад, електростанція, що відбувається за брамою металургійного комбінату або як видобуваються корисні копалини - в кар'єрах чи шахтах. При цьому керівники промислових підприємств вважають, що за допомогою індустріального туризму частина відвідувачів (особливо з-поміж молоді) у майбутньому поповнить ряди співробітників. Ці припущення підтверджуються статистичними даними: на підприємствах, які приймають туристів, комплектація штату протікає значно легше, ніж на їхніх «закритих» від відвідування сторонніми особами «побратимах».
Це одна з причин, завдяки якій визначні промислові об'єкти світу охоче приймають туристів. Наприклад, всесвітньовідома американська гідроелектростанція Boulder Dam на річці Колорадо з унікальною греблею висотою 221 метр, приймає туристів мало не з моменту початку роботи (кінець 1936 року). Якщо говорити про ближчі до нас відстані та часи, то близько 30 років тому індустріальний туризм почав розвиватися в Рурській області (Німеччина) - в основному на підприємствах, які виводилися з експлуатації та перепрофільовувалися. Приблизно тоді ж почав розвиватися туризм з елементами індустріального у Польщі - на таких об'єктах, як соляні шахти Величка поблизу Кракова та Бохня у Малопольському воєводстві. Близько 10 років тому відкрилася для туристів виведена з експлуатації вугільна шахта «Ґвідо» в містечку Забже в Сілезькому воєводстві - наразі вона пропонує відвідувачам кілька різних видів програм та, відповідно, занурення у шахтарську працю й побут. Отже, цілком зрозуміло, що й промислові підприємства України, зокрема, Кривого Рогу, спроможні приймати у себе туристів та користуватися усіма вигодами від розвитку цього напрямку своєї діяльності.

Форум координує зусилля
На певному етапі у туристичного напрямку виникає потреба в координації зусиль, пов'язаних із подальшим розвитком інфраструктури, розробленням й запуском нових туристичних маршрутів, модернізацією наявних, розширенням клієнтської бази, налагодженням гори-зонтальних зв'язків між потенційними партнерами із зацікавленими осібами і т.д. Кривий Ріг як загальноукраїнський лідер із запровадження технологій індустрі-ального туризму упритул підійшов до цієї риси, тож не дивно, що протягом 2-х днів - 8 та 9 вересня - в цьому місті проходив Міжнародний форум «Індустріальний туризм: кращі практики для ефективного розвитку територій». Унікальність цього заходу (принаймні, в українському масштабі) полягала, на думку редакції УТ, у тому, що вперше в історії вітчизняної туристичної індустрії Форум об'єднав на одному майданчику всіх зацікавлених у розвитку індустріального туризму як самостійної підгалузі, а саме:
• Керівників промислових підприємств, зацікавлених розвивати на своїх виробничих майданчиках нетиповий для них вид діяльності - індустріальний туризм, тобто приймати на своїх потужностях туристів та отримувати у результаті додаткові прибутки;
• Провайдерів туристичних послуг, тобто туроператорів, які професіонально розробляють та виводять на ринок туристичні послуги, та які зацікавлені просувати як на вітчизняному, так і на зовнішніх ринках, саме індустріальний туризм;
• Міську владу Кривого Рога, яка виступила об'єднавчим центром та координатором послуг індустріального туризму як на території міста, так і далеко за його межами. Бо не секрет, що принаймні частина учасників Форуму - як українських, так і зарубіжних - вирішила взяти участь у заході найперше завдяки авторитету керівництва промислового міста та грамотно представленим можливостям розвитку підгалузі. Слід також зауважити, що авторитетність самого по собі Форуму була б значно нижчою, якщо б його складовою не стало б підписання Меморандуму про співпрацю в напрямку розвитку туризму між Виконавчим комітетом Криворізької міської ради та промисловими підприємствами міста. З боку Кривого Рогу документ підписав мер міста Юрій Вілкул. З боку промислових підприємств - керівники підприємств холдингу «Метінвест»: Центральний, Північний та Інгулецький гірничозбагачувальні комбінати, промислові гіганти: Південний гірничозбагачувальний комбінат,«Арселор Міттал Кривий Ріг», «Криворізький залізорудний комбінат», а також Криворізький ремонтно-механічний завод.
Меморандум представляє собою багатосторонню угоду, за допомогою якої підписанти погодилися усебічно розвивати та сприяти один одному в запровадженні послуг індустріального туризму та поширенню інформації про його можливості серед найширших кіл потенційних споживачів. Це включає й взаємодію між провайдерами туристичних послуг - операторами в'їзного та внутрішнього туризму, які, відтак, можуть бути переконані у максимальному сприянні з боку як міської влади, так і промислових підприємств, на території яких здійснюються чи здійснюватимуться у майбутньому прийоми індустріальних туристів.
Органічним доповненням до Форуму став фестиваль «Ніч індустріальної культури», який, відповідно до назви, відбувся у ніч з 8 на 9 вересня. Подібні заходи для
України поки що є незвичними, але саме за його допо¬могою комунальне підприємство «Інститут розвитку міста Кривого Рогу» привернув увагу громадян нашої держави та її гостей до індустріальної культури столиці Кривбасу, її особливої ментальності та до багатого ландшафту, який є унікальним не тільки для України, а й для всієї Європи в цілому.
Під час проведення фестивалю Інститут розвитку міста Кривого Рогу організував виставки, майстер-класи в стилі «Кривий індустріальний», провів екскурсії до кар'єру оглядового майданчику ПАТ «Південний ГЗК» та на Бурщицький відвал.

Кривий Ріг: що є і що планується
Протягом кількох років декілька криворізьких підприємств надають для всіх бажаючих послуги індустріального туризму. Спочатку туристичні групи обслуговувалися в експериментальному порядку, але з плином часу ця діяльність для деяких підприємств міста стала регулярною. Так, за підсумками 8 місяців нинішнього року, на промислових підприємствах Кривого Рогу відбулася 1701 екскурсія, в яких взяло участь 30316 туристів. За умов збереження наявних темпів зростання можна очікувати, що за підсумками 2017 року Кривий Ріг прийме 50 тисяч індустріальних екскурсантів.
Наразі туристів на регулярних засадах приймають 3 шахти публічного акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат», «Південний гірничозбагачувальний комбінат. Епізодично туристів приймають і на інших ГЗК. А також на підприємстві «Арселор Міттал Кривий Ріг». У планах міської влади взаємодія з іншими промисловими підприємствами та об'єктами, в тому числі з виведеними з експлуатації чи перепрофільованими. Наприклад, розглядається проект ревіталізації однієї із закритих шахт, а точніше, її перетворення на туристично-навчальний об'єкт, подібний до шахти «Ґвідо» в Силезькому воєводстві у Польщі.
Слід зауважити, що українському індустріальному центрові є в кого переймати досвід розвитку індустріального туризму: ті ж таки регіони Рур чи Мансфельд у землі Саксонія-Ангальт із задоволенням поділяться своїм досвідом - на цьому наголосив у своїй доповіді на Форумі Генеральний консул ФРН в Україні Вольфґанґ Мьоссінґер. Чекають на Кривий Ріг і в ERIH - Європейському маршруті індустріальної спадщини. Адже членство в цій поважній асоціації відкрите й для організацій та муніципальних утворень і з поза меж Євросоюзу. Та й не тільки чекають, а й готові поділитися досвідом – про це повідомив учасникам Форуму віце-президент ERIH, керівник відділення промоції індустріальної спадщини Силезького воєводства Адам Хайдюга.
З іншого боку, успіхи Кривого Рогу в розвитку індустріального туризму викликають інтерес в інших про-мислових міст України. Так, буквально за кілька днів після закінчення Форуму з метою вивчення досягнень з організації заходів у галузі індустріального туризму столицю Кривбасу відвідала делегація з міста Павлоград, у складі якої були як фахівці з тамтешньої мерії, так і представники промислових підприємств Західного Донбасу. Проявляють зацікавленість до співпраці й інші, більш віддалені від Кривого Рогу індустріальні міста й регіони - від Миколаєва до Червонограда на Львівщині. Отже, є підстави сподіватися, що індустріальний туризм невдовзі розвиватиметься не тільки на Кривбасі, але й по всій території України.

Цікаві факти
Функцію координації туристичного руху у Кривому Розі та його околицях наразі виконують виконком Криворізької міської ради, зокрема, управління економіки виконкому та комунальне підприємство «Інститут розвитку міста Кривого Рогу». У напрямку розвитку промислового туризму ІРМ докладає чимало зусиль - опрацьовано десятки екскурсійних маршрутів та визначено основні об'єкти, потенційно привабливі для туристів, налагоджено співпрацю з промисловими підприємствами з метою забезпечення їхнього відвідування туристами.
Наразі КП «Інститут розвитку міста Кривого Рогу» є інформаційно-методичним центром з проведення екскурсій промислового напрямку в місті. Крім того, створено інфор¬маційну платформу в напрямку розвитку промислового туризму у вигляді спеціалізованого сайту: http://krt.dp.ua. На його сторінках людина, яка має намір відвідати Кривий Ріг, зможе ознайомитися з найцікавішими об'єктами, найпопулярнішими діючими екскурсійними маршрутами, екскурсоводами міста, готелями й закладами харчування, новинами про туризм у місті, науковими матеріалами про туризм та сам криворізький край. Сайт діє у двомовному режимі. Крім того, є Facebook-сторінка «Кривий Ріг туристичний», яка містить актуальні екскурсії, пізнавальні матеріали, а також враження гостей Кривого Рогу про подорожі нашим містом.
 

Томаш СТЕМПЛЕВСЬКИЙ, менеджер з маркетингу історичного комплексу вугільної шахти «Ґвідо» (м. Забже, Сілезьке воєводство, Польща):
10 років тому перед нами стояли ті ж самі проблеми, які сьогодні вирішуються в Кривому Розі - як перетворити виведену з експлуатації вугільну шахту на туристично привабливий об'єкт та комерційно успішний проект. У результаті співпраці з місцевою та регіональною владою комплекс шахти було поступово перетворено на багатофункціональний комплекс, який поєднує в собі кілька видів діяльності.
Сьогодні комплекс діє у трьох рівнях: для відвідування туристами відкрито горизонти 170, 320 та 355 метрів. На кожному із цих горизонтів представлено свою експозицію та здійснюються різні види діяльності. По-перше, це музейна експозиція: шахта «Ґвідо» є досить давньою спорудою, вона почала діяти в другій половині ХІХ століття, тож ми показуємо відвідувачам, у яких умовах працювали тодішні шахтарі, якими інструментами та облад¬нанням користувалися й чого, врешті-решт, була варта кожна тонна вугілля, видобута на поверхню. Частина експозиції присвячена розвиткові гірничої справи - аж до наших часів.
Крім музейної експозиції, на території шахти, а саме на основному горизонті - 320 метрів глибини - діє підземний паб із автентичним пивом, яке можна спробувати лише в нас, ресторан сілезької кухні, підземна залізниця, діє концертний зал на 220 глядачів та багато інших принад для туристів. Нарешті, на відкритому нещодавно горизонті 355 метрів, доступ до якого обмежений (зокрема, туди допускаються відвідувачі віком не менше 18 років), оскільки там відтворено умови, близькі до справжньої промзони. Відтак туристи мають можливість спробувати себе у ролі шахтарів, користуючись як сучасним, так й історичним промисловим обладнанням.
Завдяки грамотній маркетинговій та промоційній політиці потоки туристів до нас щороку зростають. Наразі 42% наших відвідувачів - це місцеві мешканці. На відміну від інших регіонів Польщі, Шльонськ, або Сілезія, не є багатою на традиційні історичні пам'ятки на кшталт замків чи палаців - із часів середньовіччя наш край розвивався як промисловий регіон, тож культурна спадщина в нас носить здебільшого індустріальний характер. Але інтерес як місцевих мешканців, так і жителів інших регіонів та держав до індустріальної спадщини дозволяє створювати успішні проекти в сегменті індустріального туризму. Переконаний, що й для Кривого Рогу з його потужним промисловим потенціалом в цьому плані відкриваються яскраві перспективи.
 
Анна ЛИННИК, менеджер туроператора «Україна Інкогніта»:
Ресурси індустріального туризму - це об'єкти, які вражають розмахом і дивують незвичністю, викликають зацікавлення виробничим процесом, особливо якщо цей процес закритий від широких верств населення.
Зацікавленість туроператорів до індустріального туризму наразі обумовлена такими чинниками:
1. Це фактично новий ринок із новим туристичним продуктом. В свою чергу поява нових туристичних об'єктів веде до покращення туристичної інфраструктури в цілому, що, в свою чергу, підвищує якість туристичного продукту.
2. Освоєння нових напрямів турів. Індустріальні об'єкти, як правило, територіально знаходяться в регіонах, які не вважаються туристично привабливими. За допомогою виходу продукту індустріального туризму на ринок можна привернути увагу до інших потенційно туристично цікавих, але маловідомих і розосереджених об'єктів в регіоні. В результаті з'являються нові туристичні осередки, покращується загальний імідж цих регіонів, збільшується зацікавленість до їх минулого і традицій. А практика показує, що в будь-якому регіоні є свої цікаві історії, події, явища.
3. Нові клієнти. Окрема категорія людей, для яких саме цей напрям є цікавим, а інші - ні. За допомогою індустріальних турів привертається увага нових клієнтів до туроператора та його інших турів;
4. Зацікавленість іноземних туристів до найбільших або найнезвичніших (за формою, за виробничим процесом, за продукцією) промислових об'єктів, які на території України є.
Для окремих регіонів саме індустріальний туризм може стати домінантним напрямом галузі, й навіть важливою складовою збалансованого соціально-економічного розвитку регіону. Без сумніву, Кривий Ріг має всі шанси стати лідером цього напряму в Україні та прикладом для наслідування. В цьому була ще одна можливість переконатись під час участі у Форумі: вразила велика кількість талановитих, натхненних, завзятих, активних людей-ентузіастів, які розуміють, куди рухаються. І рухаються при підтримці місцевої влади. Цікавість туроператорів до індустріального туризму в такому випадку очевидна - для них це нові клієнти та нові можливості розвитку бізнесу.
 

 

назад >>>