Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Аналітики різноманітних галузей зазвичай проявляють чималий інтерес до такого параметру, як «сила» паспортів тих чи інших держав та територій. Саме тому 2 глобальних дослідницьких установи - Passport Index та Henley and Partners - періодично досліджують цей параметр, під яким зазвичай мається на увазі можливість власника того чи іншого паспорту вільно мандрувати світом, без попереднього оформлення віз у консульських установах.

Дві вказані інституції досліджують «силу» паспортів незалежно одна від одної, використовуючи різні критерії. Тож не дивно, що й результати у них виходять різні. Тим не менше, обидва рейтинги підтверджують одні й ті самі тенденції: чим більше у державі громадянських прав та свобод, чим відкритішим є суспільство, тим «сильнішим» є паспорт конкретної країни або території. Причому прямої залежності від економічного розвитку зазвичай немає, хоча й тут прослідковуються певні тенденції: власника паспорта заможної країни раді вітати у більшій кількості держав чи територій, ніж громадянина бідної держави. Тим не менше, як статичні спостереження, так і динаміка змін в обох паспортних рейтингах свідчить про те, що наявність прав та свобод громадян мають значно більший вплив на показник «сили» паспорта, ніж економічне становище цих самих громадян у своїй державі.
Порівняно з січнем поточного року, коли ми здійснювали дослідження рейтингів «сили» паспортів, Україна по-кращила свої позиції в обох із них: у рейтингу за версією Passport Index Global Power Rank, у січні наша держава обіймала 31 місце, а наші співгромадяни, за даними цієї дослідницької інституції, мали змогу в'їжджати у вільному чи полегшеному режимі до 122 держав та територій. Станом на червень 2018 року Україна перебувала на 25 місці, при цьому власники тризубих паспортів мають змогу в'їжджати без бюрократичних проблем до 131 держави та території. Станом на вересень наша держава піднялася ще на одну сходинку у вказаному рейтингу, проте лише за рахунок його «ущільнення» у верхній частині: кількість держав із безвізовим та полегшеним вї здом для наших співгромадян із червня не змінилася. Подібна картина спостерігається й для рейтингу Henley and Partners: у січні Україна обіймала 44 місце при 114 дестинаціях з безвізовим в'їздом, в червні наша держава пересунулася у цьому рейтингу на 6 сходинок угору, розташувавшись на 38 місці при 128 дестинаціях з безві-зовим режимом. У вересні ж Україна обіймала ту ж саму сходинку в цьому рейтингу. 

назад >>>