Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Інтерес до такого поняття, як «сила паспорту», чи «потужність» цього ідентифікаційного документу, з'явилася у громадян України кілька років тому, коли кількість українців, які могли собі дозволити мандрувати світом, відчутно збільшилась. А набуття чинності того, що практично кожний громадянин України знає як «безвіз», тобто Угоди між Україною та ЄС про безвізові поїздки ще значно підсилило увагу громадськості до різноманітних рейтингів та досліджень «сили паспортів».

Насправді у світі є 2 авторитетних рейтинги, які досліджують так звану «силу», тобто ступінь свободи, яку дають громадянам тих чи інших держав їхні ідентифікаційні документи. У першу чергу це, звичайно, можливість подорожувати світом без віз або оформлювати візи за спрощеною процедурою (під час перетину кордону або ж дистанційно). Це - Global Passport Index Rank від корпорації Arton Capital та Henley and Partners Passport Index. Критерії для цих двох рейтингів відрізняються один від одного, тож різними є й результати, тим не менше, обидва вони ілюструють одну й ту ж саму тенденцію: конкуренція на верхніх щаблях цих рейтингів між паспортами є просто шаленою.
Наприклад, відповідно до даних Global Passport Index Rank наприкінці минулого року під №2 за «потужністю» в сумарному рейтингу перебував паспорт Сінгапура (127 держав та територій із безвізовим в'їздом, 39 напрямків зі спрощеним оформленням віз та дозволів на в'їзд, 32 напрямки зі стандартним оформленням візових документів). Почесну другу сходинку із цією
невеликою державою з регіону Південно-Східної Азії ділив європейський лідер - Німеччина (126, 40, 32). На першому ж місці рейтингу перебував паспорт Об'єднаних Арабських Еміратів (113, 54, 31). Однак станом на кінець лютого 2019 року ситуація у топі досить-таки відчутно змінилася: якщо на першому місці, як 2,5 місяці тому, залишився паспорт ОАЕ, трохи поліпшивши свої результати (114, 54, 30), Німеччина зберегла друге місце (127. 39, 32), проте наразі вона одноосібно обіймає цю сходинку, а паспорт Сінгапуру перемістився на третє місце. Утім, на третьому щаблі паспортного рейтингу досить-таки тісно: там наразі перебувають 16 держав (Данія, Швеція, Люксембург, Фінляндія, Італія, Сінгапур, Франція, Нідерланди, Бельгія, Австрія, Іспанія, Португалія, Норвегія. Швейцарія, Південна Корея та США). Отже, не виключено, що під час наступного моніторингу цей щабель матиме вже інший вигляд через те, що хтось із нього піде: хтось угору, а хтось і вниз.
Приблизно така сама ситуація відбувається в топ-10 Global Passport Index Rank. Але нас, зрозуміло, цікавить становище в цьому авторитетному рейтингу України, яка суттєво - на цілих 5 позицій - покращила своє становище порівняно з попереднім моніторингом. Результати відображено у таблиці, однак зауважимо, що у порівнянні із сусідом по 23-й сходинці - острівною державою Антигуа і Барбуда в Карибському регіоні (100, 32,66) - Україна виглядає не так вже й добре: громадяни острівної держави можуть в'їжджати без віз до 100 держав світу, у той час як українці - лише до 90. Отже, тут вимальовується поле для діяльності вітчизняного МЗС. 

назад >>>