Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

 

SPA и Wellness-індустрія в Україні


Василина ЗАГОСКІНА

Поняття «Spa» та «wellness» увійшли в мову українців відносно недавно. Але у перекладі з англійської, вони означають звичні та зрозумілі для українців речі. Дехто й не здогадується, що послугами СПА користувалися ще наші бабусі та дідусі. Більш того, коли втомлені душевними стражданнями тургенєвські паночки їхали відпочивати «на води», вони користувались саме послугами тодішньої Спа-індустрії.

В Україні звично виділяють два основних географічних Спа-центри – Крим та Карпати. Хоча, зрозуміло, обєкти спа та велнес-індустрії діють і в інших регіонах держави. Наприклад, у Сатанові (на межі Хмельницької та Тернопільскої областей), Хмільнику (Вінницька обл) і навіть на Донбасі (санаторій «Соляна симфонія» в Соледарі та ревматологічний центр у Слов’янску). Кримський півострів, зокрема його прибережна зона, буквально створений для використання його з оздоровчою метою. Першість серед СПА, що практикують грязелікування, завоювали Євпаторія, Саки та Одеса, завдяки поєднанню таких цілющих факторів, як морський клімат, солі, грязі, джерела мінеральної води (води Кримська, Сакська, Куяльник)

У Карпатах та сусідніх регіонах популярні джерела мінеральної води в Трускавці, Моршині, Сваляві, Хмільнику тощо. Наведений перелік не повний – на цій територіі діє біля сотні цілющих джерел. На деяких побудовані інфраструктурні об’єкти. Унікальним є курорт «Теплиця».

Більш ніде в Закарпатті немає води з таким рівнем мінералізації (44-45г/дм3), як в курорті «Теплиця». Саме ці природні фактори в сполученні з науковими надбаннями Українського НДІ медичної реабілітації та курортології дозволяють ефективно лікувати захворювання опорно-рухового апарату, шлунково-кишкового тракту та багато іншого.

Ще одна унікальна послуга українських СПА – природна галотерапія (лікування повітрям соляних печер та шахт). Серед оздоровчих центрів слід відмітити Солотвино (Закарпатьска обл.) та вже згадану «Соляну симфонію» на Донбасі.

На думку експертів, спа-туризм - позасезонний вид відпочинку. Вартість послуг у СПА-центрах становить від 150 до 600 грн, залежно від особливостей процедури, якості обладнання та ін. факторів. Три останніх роки українська оздоровча інфраструктура підтягується до рівня міжнародних вимог. Але як і раніше, основними перевагами українських Спа для іноземців є екзотика та порівняно низький рівень цін. унікальність українських методик.

Світова практика вже давно підтвердила необхідність розвитку рожважальної інфраструктури оздоровчих курортів. На жаль, ця сфера в Україні ще розвинена слабо.

Основним споживачем оздоровчих та косметологічних послуг є жінки віком 30 років та більше із середнім та високим рівнем доходів. В Україні 80% Спа-центрів сорієнтовано саме на цю категорію відвідувачів. Чоловіки ж відвідують СПА – салони лише в мегаполісах. Але й тут іх доля незначна.

З метою долучення чоловіків до споживання СПА-послуг, створюються окремі чоловічі салони та кабінети, з менш романтичним антуражем та специфічними чоловічими послугами.

Американські фахівці вважають, що найбільший зріст споживачів варто очікувати в сфері медичних СПА. З старінням населення планети, зростає попит на послуги, що дозволяють підримувати своє здоровья та зовнішній вигляд на надлежащому рівні.

Світова криза та спричинена нею рецессія світової економіки неоднозначно вплинула на розвиток СПА – індустрії.

З одного боку, доходи населення впали, а, вдповідно знизились и видатки. Але падіння рівня доходів спонукало українців повернутись до відчизняного туризму.

Для заохочення закордонних туристів найбільш перспективним спеціалісти називають «єтнічний» СПА. Також, привабливими можуть бути унікальні українські методики оздоровлення.

Валентина ЗАНУДА, директор «Роял Хоспітелеті Групп»:

Невважаючи на кризу, індустрія СПА в Україні залишається перспективним та популярним сегментом. В країні відкриваються нові СПА- салони, центри, клініки, впроваджуються нові методики в уже існуючих санаторіях. Тим більш, що в Україні чудові базові можливості для для розвитку СПА: кліматичні, умови, географічне положення, велика кількість мінеральних джерел.

На мій погляд, українці оздоровлюються переважно на батьківщині. Це дає рід переваг: не потрібно сплачувати за оформлення віз, відчутнолл дешевша вартість транспорту та самих послуг. А тим часом рівень послуг вже підтянувся до рівня західних курортів. А завдяки тому, що наша компанія тісно співпрацює з такими відомими турагенціями як «Кандагар», «Сам», «Гамалія», «Пан Юкрейн», «Лан Групп» та ін., призводить до того, що цілий рік ми маємо постійний приток кліентів.

Зрозуміло, що при створенні нашого СПА- центру, ми намагались передбачити побажання клієнтів, урахувати можливості організму і медичні свідченя індивідуально для кожного. Складно виділити окремі переваги клієнтів, але особливою популярністю користуються басейни з лікувальною водою Мертвого моря, сірчановодневі ванни, джакузі просто неба з мінеральною водою, парні, сауни, філіппінський, рефлекторний і тайський масажі. Широкою популярністю серед жінок користуються нетрадиційні методики схуднення та очищення організму, аюрведичні процедури та процедури з використанням ароматичних масел.

 

 Олег УВАРОВ, генеральний директор закарпатських санаторіїв «Теплиця» й «Боржава»:

Я впевнений, що Україна має багато переваг перед туристичними пропозиціями інших держав.

По-перше – це унікальність лікувальних природних можливостей. Зокрема – це мінеральні води, якими такий багатий закарпатський регіон України.

По-друге – високий рівень наукових надбань в галузі санаторно-курортного лікування, високий рівень професіоналізму медичного персоналу, а також відверте, тепле відношення до відпочиваючих з боку персоналу.

По-третє – досить комфортні умови перебування під час відпочинку в Україні, що забезпечують нові будівлі СПА-центрів. Які будувались вже на підставі міжнародних вимог.

Учетверте – богата культурна та історична спадщина. Україна – це держава, що знаходиться не тільки в географічному центрі Европи (розміщується на території Закарпатської обл.), але й в геополітичному та історичному сердці континенту.

Уп’яте – відпочинок в Україні, це можливість зїеднати приємний відпочинок (наповнений нових вражень від знайомства з українською кухнею, традиціями, історичними місцями та мальовничими пейзажами) та корисним оздоровленням. Як це відбувається в санаторіх «Теплиця» та «Боржава».

Ушосте – низкий порівняно з европейськими рівень цін на лікувальні та оздоровчі процедури, рекреаційні послуги. З причин того, що Україна довгий час залишалась закритою для іноземних туристів. Як і інші республіки СРСР, особливо в часи «залізної завіси», туристичні послуги нашої країни є дуже недооціненими.