Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Туристична логістика є важливою складовою туроператорського бізнесу: розроблений та виведений на ринок туристичний продукт має значно вищі шанси на успішний продаж, якщо враховує вимоги цієї науки. Іншими словами, для туриста як споживача турпродукту міжнародний трансфер має бути зручним, а за можливістю й приємним та пізнавальним.
На практиці ж часто трапляється так, що туристам доводиться годинами чекати на свій рейс у транзитних залах європейських аеропортів. Якщо ж час між авіарейсами складає від 10 годин, а тим більше понад добу, такі можливості, як правило, туроператорами не розглядаються взагалі, незважаючи на найпривабливіші пропозиції авіакомпаній. Це приводить до штучного обмеження номенклатури ринку, що аж ніяк не сприяє збільшенню доходів усіх учасників туристичного ланцюжка.
У той же час транзитні туристи складають непоганий резерв як для вітчизняних туроператорів, так і для туристичної інфраструктури в місцях пересадок. Більше того, за рахунок грамотного вибору пересадочних пунктів існують можливості суттєво розширити пропозицію туристичного продукту на українському ринку. Для цього необхідно лише трохи розширити ідеологію туроператорського бізнесу, включивши у продукт послуги в місцях пересадок. Наприклад, у Празі, яка з точки зору туристичної логістики є ідеальним місцем для зупинки.
Зрозуміло, що Чехія взагалі, та й Прага зокрема, є надзвичайно привабливими з точки зору основної дестинації турпотоків, проте зауважимо, що в цій статті йдеться саме про додаткові можливості, покликані збільшити доходи усіх учасників туристичного ланцюжка за рахунок покращення обслуговування клієнтів вітчизняних туроператорів.

Чому саме Прага?
Розташування чеської столиці в центрі Європейського субконтинента призводить до того, що відстань до будьякої точки выправления є приблизно однаковою. Наприклад, з усіх точок України долетіти до Праги можна приблизно за 2 години,. Отже, турист не почуватиметься втомленим довгим перельотом, тож із високою ймовірністю пропозиція кількагодинної екскурсії пам’ятками чеської столиці або її околиць йому здаватиметься привабливою. На користь цієї тези свідчить ще й те, що празький міжнародний аеропорт ім. Вацлава Гавела розташований неподалік від Праги, до того ж його розташування є зручним з точки зору транспортної логістики. Крім того, надзвичайна привабливість столиці Чеської Республіки для всіх категорій туристів, велика кількість історичних та культурних пам’яток як у самому місті, так і в його околицях, а також порівняно невисокі ціни на послуги інфраструктури є позитивним чинником для розвитку транзитного сегменту міжнародного туризму.

Транзитний сегмент по категоріях
Враховуючи наведене вище, можна виділити такі категорії транзитного сегменту туристичного продукту в його розширеному сенсі. А саме:
1. Короткотерміновий. Якщо турист прилітає до Праги, й мусить чекати на пересадку протягом 68 годин, цілком можливо, що йому здасться привабливою пропозиція оглядової екскурсії чеською столицею, поїздка до одного з навколо празьких замків (наприклад, до Карлштейну). Пропозиція може супроводжуватися обідом чи вечерею в одному з типових празьких ресторанів чи пивних барів (наприклад, у середньовічній корчмі «У Павука» (http://www. krcmaupavouka.cz), чи у ресторан! традиційної чеської кухні U Pinkasu (http://www.upinkasu. cz/), або у найстарішій в Європі пивній таверні «У Флеку»).

2. Середній. У випадку, коли час між рейсами складає 1215 годин, мандрівника може зацікавити обід чи вечеря з фольклорного програмою, подібно до тих, які влаштовує празький ресторан Folklore Garden (http://www.folkloregarden.cz), або ж ніч у празькому готелі, доповнена пропозиціями з пункту 1, чи, скажімо, відвідування тематичних музеїв та експозицій, на кшталт Празького Музею Алхіміків (littp:// www.speculumalcliemiae.cz), експозиція якого дає можливість дізнатися, ким були ці середньовічні вчені, як працювали, чого прагнули й чого досягли насправді. Музей Алхіміків — це нова туристична атракція у Празі, тож в Україні про неї поки що мало хто знає, та не сумніваємось: можливістю відвідати цей музей зацікавиться найширше коло українських туристів.
Без сумніву, подібні пропозиції позитивно сприйматимуться мандрівниками, які прибувають до Праги маршрутами наземного транспорту (передусім автобусами) та прямують до інших міст Європи.
3. Кількаденний. Трапляються випадки, коли час очікування між рейсами складає 23 доби. Наприклад, Czech Airlines у червні планує запустити перший далеко магістральний рейс до Сеула, який, поза всяким сумнівом, неабияк зацікавить українських туроператорів. А відтак цілком можливою буде ситуація, коли час між прильотом до Праги та відльотом до Сеула складатиме ті ж самі 23 доби. У цьому випадку українські туроператори мають широкі можливості — від набору короткотривалих тематичних екскурсійних програм Прагою та околицями, а також іншими, віддаленими містами Чехії (наприклад, Чеського Крумлова) до 12денних спа та велнесс-турів на чеські курорти. Також, на нашу думку, популярністю користуватимуться й різноманітні святкові акції та заходи, якими славиться чеська столиця. Так, перед Різдвом на Старомнєстській площі проводиться Різдвяний ярмарок, відвідання якого входило до програми прес-туру для
українських журналістів. Гості подібних фестивальних заходів, інформацію про які можна отримати на порталі Mtp:// www.kudyznudy.cz/Aktivityaakce, мають безліч можливостей відпочити, попоїсти, придбати оригінальні сувеніри, яких зазвичай не зустрінеш у крамницях, а також взяти участь у різноманітних гуляннях, святкових відправах та процесіях. З огляду на це українські туроператори, без сумніву, візьмуть до уваги таку можливість розширення свого туристичного продукту.

Візовий аспект транзитних програм
Оскільки Чехія є членом Шенгенської угоди й українські громадяни для в’їзду до цієї країни мають оформлювати шенгенські візи, проблематика візової підтримки таких туристів розпадається на 2 частини. А саме: у випадку, коли основним місцем призначення туристів є країна, що входить до Шенгенської угоди, віза оформлюється у консульстві країни призначення, але з обов’язковим урахуванням зупинки в Празі. Зазвичай при наявності необхідного підтвердження від чеських інфраструктурних об’єктів Шенгенські консульства не відмовляються розширити «коридор», оскільки в цьому випадку не порушується правило «звернення до консульства країни основного призначення».
 у випадку, коли мета подорожі туристів лежить за межами Шенгенського простору (наприклад, той самий Сеул чи Великобританія), туроператор залежно від тривалості пересадок у прямому та зворотньому напрямку мае можливість подавати документи на відкриття шенгенської візи до чеського консульства. При цьому, якщо обидві пересадки матимуть тривалий характер, консульство цілком може оформити візу для дворазового в’їзду.
Автор щиро дякує Представництву CzechTourism в Україні та авіакомпанії Czech Airlines за можливість відвідати чеську столицю в рамках престуру «Різдвяна Прага»

Володимир ГОНЧАРОВ

назад >>>